prof. Anna Żaczek otrzymała dofinansowanie Agencji Badań Medycznych
prof. dr hab. Anna Żaczek otrzymała dofinansowanie Agencji Badań Medycznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Projekt "Nowa, multiomiczna, ekonomiczna metoda wcześniejszej diagnostyki raka w oparciu o materiał płynnej biopsji, połączony z zaawansowaną biostatystyką, bioinformatyką i uczeniem maszynowym", będzie realizowany w Zakładzie Onkologii Translacyjnej pod kierunkiem prof. Anny Żaczek, kierownik ZOT, p.o. Dyrektora Instytut Biotechnologii Medycznej i Onkologii Doświadczalnej GUMed i Prorektor ds. rozwoju i współpracy.
Celem przedsięwzięcia jest opracowanie ekonomicznego testu umożliwiającego wcześniejszą diagnostykę raka, opartego o materiał pochodzący z płynnej biopsji. Choć rak jajnika stanowi modelowy typ nowotworu tego badania, dotychczas uzyskane wyniki wskazują, że poczynione odkrycia będą miały również przełożenie na inne rodzaje nowotworów.
– Projekt bazuje na rozwiązaniach opracowanych i opatentowanych przez nasz zespół, w ramach prac prowadzonych przez dr hab. Annę Supernat. Kluczową technologią jest platforma RT-qPCR wspierana przez sztuczną inteligencję stosowana do analizy RNA pytek krwi. Celem zaplanowanych prac jest dalsze udoskonalenie istniejącego rozwiązania oraz poszerzenie panelu analitów znajdowanych w RNA płytek krwi o analizę miRNA, metabolomikę osocza i wyniki sekwencjonowania. Opracowane multiomiczne rozwiązanie pozwoli na bardziej kompleksową i szybszą diagnostykę, jak również efektywniejsze monitorowanie chorób nowotworowych, co powinno przyczynić się do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – mówi prof. Anna Żaczek.
Bazując na opracowanych przez zespół rozwiązaniach, objętych patentem i zgłoszeniem patentowym, opartych o platformę RT-qPCR i sztuczną inteligencję, będzie można ulepszyć stworzone wcześniej rozwiązanie oraz pogłębić wiedzę na temat podłoża molekularnego nowotworów, poszerzając dodatkowo panel analitów znajdowanych w RNA płytek krwi o analizę miRNA, analizę metabolomiczną osocza i wyniki z sekwencjonowania. W przedsięwzięciu zostaną wykorzystane dane multiomiczne i sztuczna inteligencja. Opracowane rozwiązanie przyspieszy diagnostykę, poprawiając funkcjonowanie ochrony zdrowia, przyczyniając się do ratowania życia, poprawy jakości życia i umożliwiając zapobieganie przedwczesnemu zgonowi.
Projekt otrzyma środki finansowe w wysokości 5 090 380,55 zł.